Zadzwoń: 883 470 974 / 94 36 64 074

Śledź nas:

Opłacalne OZE

W ramach znalezienia proekologicznych rozwiązań coraz częściej podejmowane są działania związane z ochroną środowiska. Jednym z nich jest propozycja programu PROSUMENT. Program realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewiduje wsparcie dla inwestorów w formie dotacji i kredytu. Wsparcie dotyczy instalacji mikroźródeł OZE do 40 kWe dla wytwarzania zarówno energii elektrycznej lub elektrycznej i cieplnej.

Dzięki programowi inwestorzy mogą sfinansować 100% kosztów instalacji. Zastrzega się, że część dotacji wynosi do 40% dla produkcji energii elektrycznej i 20% dla cieplnej. Program skierowany jest zarówno do osób fizycznych jak i gmin, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni. Z programu zostali wyłączeni klienci biznesowi, ale jeśli budynek, który w połowie jest budynkiem mieszkalnym, a w drugiej służy działalności gospodarczej również podlega programowi.

Kim jednak jest prosument?

W zakresie wytwarzania energii prosument to jednocześnie konsument i producent usługi. To znaczy, że może on wytwarzać energię elektryczną dzięki mikroinstalacji Odnawialnych Źródeł Energii o mocy do 40 kW na własny użytek, a jej nadwyżki sprzedawać sieci energetycznej, z którą ma podpisaną umowę.

Czy OZE się opłaca?

Opłaca się. Dlaczego? Prowadząc własne gospodarstwo domowe, potrzebujemy zasilić pralkę, lodówkę, laptopa, czy też ogrzać wodę. Instalując kolektory słoneczne (służące do wytwarzania energii cieplnej) lub ogniwa fotowoltaiczne albo to i to produkujemy energię samodzielnie, a nasz dom staje się samowystarczalny. Ponadto choć nie można świadczyć usługi odsprzedawania energii klientom indywidulanym, dozwolone jest podpisanie umowy z siecią energetyczną, która odkupi od nas określoną nadwyżkę wyprodukowanej energii po ustalonej stawce. Profit? Utrzymujemy i zarabiamy na własnym źródle energii bez opłacania rachunków za prąd.

Wielu konsumentów zadaje sobie jednak pytanie o koszty samej instalacji. Odpowiedzią jest możliwość uzyskania dotacji oraz kredytu z niskim oprocentowaniem na armaturę. Wysokość dotacji może wynosić do 80%. Instalacja OZE jest więc nieporównywalnie bardziej opłacalna w stosunku do możliwości uzyskiwania energii poprzez tradycyjne sposoby, np. przez podpisanie umowy o kupnie energii elektrycznej od usługodawcy i ogrzewania mieszkania poprzez instalację gazową i opłacenie gazu, czy konstrukcji paleniska i spalanie surowców nieodnawialnych (np. drzewa, węgla).

Ile konkretnie wynosi instalacja OZE? W trosce o zaspokojenie potrzeb naszych klientów przygotowaliśmy specjalny kalkulator, który oszacuje koszty instalacji TUTAJ

Wiemy, jak ważna jest

Wycena projektu

Zastanawiałeś się ile może kosztować wykonanie planowanego systemu fotowoltaicznego?
Wypełnij formularz i poznaj koszty Twojej instalacji fotowoltaicznej.

Sprawdź wycenę